Vánoce, Silvestr přicházejí!

Dobrý den rodiče, seigu Mohawkové!

Blíží se nám Vánoce, doufám, že se vás předvánoční shon a spěch netýká a že si radši užíváte vůni jehličí, dobrot na trzích a těšení se na svátky.

Ještě jednou se omlouváme za zrušení výpravy do Vyšoda (Berouna) o uplynulém víkendu – já i Kofígou jsme byli “nakřáplí” a přišlo nám lepší zůstat doma, než předávat bacily dál.

Minulé úterý vyšla Ondaqua 61, další to číslo našeho oddílového časopisu – zde na webu je k přečtení i ke stažení v menu pod odkazem Oddílový časopis. V menu Celoroční hra najdete přehled celoroční hry Summerhill – jaké máme vyhlášené etapy, kdo má již jakou etapu splněnou a co to vlastně ten Summerhill je… 🙂

Teď k tomu, co nás čeká: oba klany pečlivě dokončují TVČ (Tajnou Vánoční Činnost – kdybyste nevěděli co to je, píše se o ní v poslední Ondaquě 61), myslím, že na nadílce se máme na co těšit!

Mohawské Nadílky nás čekají tuto sobotu (16. prosince). Nadílka lesní zvěři bude od rána do odpoledne, na ní naváže slavnostní Oddílová Vánoční Nadílka. Pokud jste trochu “nakřáplí”, omluvte se z Nadílky lesní zvěři a přijďte až odpoledne do klubovny…

Zde je několik fotek z Mohawských nadílek z loňského roku:

Nadílka lesní zvěři

Sejdeme se v 9,00 v klubovně, odložíme si v klubovně věci a vyrazíme do lesů nadělit do krmelce lesní zvěři. Pro ten účel si můžete vzít několik obyčejných jablek, mrkev, suché neplesnivé pečivo nebo lojovou kouličku pro ptáky. Nezapomeneme ani nasypat zrní ptáčkům do dvou krmítek v naší klubovní zahradě. K jídlu po sebe si vezměte malou svačinu, oběd si uvaříme společný z klubovních zásob (v přírodě pěkně v kotlíku!). Do láhve nebo malé termosky trochu pití. Na sebe pořádné oblečení a obutí – budeme venku opravdu celé dopoledne a v lese budeme hrát i nějakou zajímavou hru. Určitě nezapomeň  osobní věci jako na výpravu – hlavně hadrové (ponožkové) míčky! Ešus není nutný, ale lžicu si vem! Po obědě, asi tak ve dvě hodiny, se vrátíme do klubovny a začneme se připravovat na Oddílovou Vánoční Nadílku. Klubovnu pěkně uklidíme, vyzdobíme, ozdobíme stromeček a postavíme mohawský betlém.

Oddílová Vánoční Nadílka

Slavnostní nadílka začne nachlup přesně zhruba ve čtyři hodiny odpoledne. 😀 Budeme již převlečeni do krojů (kdo ještě nemá krojovou košili, vezme si alespoň skautské tričko), komu to zdraví dovolí, vezme si podle oddílové tradice na sebe kraťasy, jako kdyby bylo léto (vlastně to nikomu ani nepřijde, protože po několika hodinách topení už bude v klubovně pomalu jako v sauně).

Budeme zapalovat svíčky při obřadu Třinácti svíček (a přitom budou zapalující přednášet krátká přání oddílu), budeme soutěžit O zlatou stuhu, budeme si povídat a zpívat, ochutnávat cukroví od maminek a těch zkušenějších z nás a také si rozdáme dárečky, které má jistě každý z nás již připravené. Je dobrým zvykem u Mohawků, že dáváme dárek každý každému. Někdy to není zrovna jednoduché, vymyslet a vyrobit něco pěkného a šikovného, ale o to přece při přípravě dárků jde – udělat radost druhému. Proto také většinu dárků nekupujeme, ale vyrábíme. A vyrobit dárek pro všechny – pro Imnua, Roye, Kofígou, Terku, Xenu, Niki, Mochomůrku, Červenáčka, Tonael, Mizíka, Selmacase, Šingase, Kanyho a třeba i pro starého náčelníka Šakoha, který nás možná přijde navštívit, to chce trochu zapřemýšlet a máknout… 😉

V šest hodin večer se v klubovně sejdeme i s našimi rodiči, sourozenci a přáteli oddílu, abychom se o vánoční atmosféru podělili i s nimi. Společně ochutnáme cukroví a zazpíváme koledy a čeká nás ještě jedna důležitá věc – vyhodnocení Tajné Vánoční Činnosti. Klany nejdříve sepíší své tipy na TVČ druhého klanu a pak představí každý klan své dílo. Porota složená ze všech přítomných ohodnotí potleskem, zda se představená TVČ líbí…

Oddílovou Vánoční Nadílku zakončíme kolem sedmé hodiny večerní a jak jinak, než slavnostně… 😉

Co nezapomenout vzít na nadílky (v bodech):

  • dobrou náladu
  • na sebe pořádné oblečení
  • osobní věci na výpravu, svačinu, pití (do malého batohu na záda na dopoledne)
  • nadílku pro zvířátka
  • skautský kroj a kraťasy (třeba do tašky, na odpoledne)
  • dárečky
  • trochu cukroví na ochutnání, třeba kousek ovoce nebo jiných pochutin (oříšků) na slavnostní stůl
  • hudební nástroj, pokud se učíš hrát nebo hraješ

Klanovka 19. prosince

Poslední schůzka roku 2017 proběhne v obvyklém čase – v úterý od 16,30 do 18,30 (včetně SummerHillu od 16. h.).

Devátý Silvestr s Mohawky

Tradiční nepovinný podnik na závěr roku pro ty nadšence, co nechtějí trávit Silvestra u TV / PC / Wifi / 3G ve všem komfortu, ale raději jedou na chatu s partou kamarádů a kamarádek z oddílu. Pojedeme na chatu Kanyho a Kofígou do Myštic u Blatné, na místo posledních tří táborů a několika výprav. Čeká nás den v zahraničí, den financí a den zpěvu a ještě jeden den, jehož námět a náplň zatím neprozradím. Budeme hrát hry v chatě i venku, projdeme se a protože budeme topit v kamnech celý den, budeme si vařit skvělé ňamky… 🙂

Letošní termín Silvestra je od 29. 12. (pátek) od 9,00 ráno do 1. 1. 2018 (pondělí) večer (cca. do 17. hodiny). Do školy se půjde až ve středu 3. 1.. Na Silvestra je třeba se přihlásit nejpozději do 27. 12. do pravého poledne, podle počtu přihlášených budeme řešit nákup zásob a dopravu (auto / auta / vlak). Je možné jet i jen na část Silvestra – jen se musíte domluvit, abychom o vás věděli a nemuseli jste nás po neohlášeném příjezdu hledat někde po lese… Konkrétně Kofígou za námi pojede v pátek 29. 12. odpoledne / večer nejspíš vlakem (kdo nemůže jet v pátek ráno, může se k ní přidat). Přihlášení na Silvestra je možné jakkoliv: osobně, emailem, SMS, telefonicky, přes portál my.indianipribram.cz nebo přes chat (čti “čet”) zde na webu (to je taková ta světle zelená ikonka v pravém dolním rohu obrazovky – je to jako bublina, když jsem online, nebo jako obálka, pokud nejsem u internetu – každopádně vzkaz vždy dříve či později dostanu).

Kdo jste na Silvestru s Mohawky ještě nikdy nebyl, jukněte se do článků zde na webu, ať víte, co čekat: http://indianipribram.cz/stitek/silvestr-s-mohawky/.

To podstatné již bylo vyřčeno, jde se spát! Dobrou noc! 😉

Kanyatara

Komentáře